Liga Narodów 2022 – przewidywania i dotychczasowe rozgrywki

Rozpoczęła się trzecia edycja Ligi Narodów UEFA. Pierwsze spotkania już za nami, a przed turniejem finałowym w czerwcu 2023 roku czeka nas jeszcze pięć kolejnych. Spójrzmy na przebieg dotychczasowych rozgrywek i na szanse stojące przed naszymi zawodnikami w tym turnieju.

Liga Narodów 2022

Nowa edycja Ligi Narodów UEFA wystartowała w czerwcu 2022 roku. W 2023 roku zostanie wyłoniony mistrz rozgrywek, a także 10 miejsc premiowanych awansem i 10 miejsc zagrożonych spadkiem. Francja będzie zapewne robić wszystko, aby obronić swój tytuł, podczas gdy inne europejskie potęgi będą walczyć o szansę zdetronizowania ekipy w niebieskich strojach, którzy są również obrońcami tytułu mistrzów świata FIFA.

Turniej Ligi Narodów UEFA został uruchomiony w 2018 roku. Powód? Nadanie kształtu licznym meczom towarzyskim, które wypełniały terminy pomiędzy ważniejszymi międzynarodowymi rozgrywkami. Zamiast tego drużyny narodowe mają teraz do dyspozycji uporządkowany harmonogram spotkań, a każdy cykl Ligi Narodów został zaplanowany na dwa lata. Korzystają na tym fani i miłośnicy zakładów sportowych. Obecnie zakłady bukmacherskie na ten turniej oferują wszystkie liczące się domy bukmacherskie w Polsce. Na stronach bukmacherów mamy dostęp do statystyk ze spotkań, możemy przeglądać kursy i oczywiście składać zakłady na wybrane spotkania.

Wszystkie 55 krajów członkowskich UEFA zostało podzielonych na cztery „ligi” lub poziomy rozgrywek. Każda liga została utworzona na podstawie rankingu FIFA World Rankings. Od czasu pierwszej edycji Ligi Narodów drużyny awansowały do wyższych lig, a inne spadały do niższych, w zależności od osiąganych wyników.

Liga A, Liga B i Liga C są podzielone na cztery grupy po cztery drużyny. W Lidze D pozostałe siedem krajów podzielono na dwie grupy – jedną składającą się z czterech i drugą z trzech drużyn.

Jak przebiegają rozgrywki Ligi Narodów UEFA?

W Lidze A czterech zwycięzców grup awansuje do rozgrywek o tytuł Ligi Narodów w czerwcu 2023 roku, natomiast w Ligach B, C i D zwycięzcy grup awansują do następnej najwyższej ligi przed kolejną edycją. W ligach A i B drużyna, która zajmie ostatnie miejsce w każdej grupie, automatycznie spada z ligi, natomiast w lidze C drużyny z najniższych miejsc grają w fazie play off, a dwie z czterech drużyn spadają do najniższej ligi (liga D).
Prawie cała faza grupowa Ligi Narodów UEFA 2022-23 zostanie zakończona latem i jesienią 2022 roku, a tylko kilka rozstrzygnięć zapadnie w 2023 i na początku 2024 roku.

  • Faza 1: 1-4 czerwca 2022 r.
  • Faza 2: 5-8 czerwca 2022 r.
  • Faza 3: 9-11 czerwca 2022 r.
  • Faza 4: 12-14 czerwca 2022 r.
  • Faza 5: 22-24 września 2022 r.
  • Faza 6: 25-27 września 2022 r.
  • Finały (Liga A): 14-18 czerwca 2023 (gospodarz: zwycięzca grupy 4)
  • Rozgrywki spadkowe (Liga C): 21-26 marca 2024 r.

Nadchodzące spotkania Ligi Narodów 2022

Ekipa biało-czerwonych wylosowała miejsce w lidze A w grupie 4. O wyjście z grupy walczymy z Holandią, Walią i Belgią. Polacy mają na koncie obecnie jedno zwycięstwo z Walią 2-1 i w środę spotkają się z drużyną Belgii. Kursy bukmacherskie na to spotkanie faworyzują ekipę Czerwonych Diabłów – na każdą złotówkę postawioną na Belgów możemy wygrać około 1,65 zł.

To oczywiście niejedyne ciekawe spotkanie w ramach Ligi Narodów w nadchodzących dniach. 11.06 Polska zmierzy się z Holandią (kursy dla biało-czerwonych oscylują w okolicy 5.70-5.80), 12.06 czeka nas ciekawy pojedynek pomiędzy Czechami a Hiszpanią (typu wskazują na zdecydowaną przewagę Hiszpanów – około 1.40). Z kolei dzień wcześniej Anglia zmierzy się z Włochami. Faworytem bukmacherów w tym meczy są Anglicy – kursy na ekipę Southgate’a nie pozostawiają złudzeń! Jedna złotówka postawiona na Włochów może nam przynieść aż 4,00-4,50 zł, w zależności od miejsca, w którym złożymy kupon. Oczywiście dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe.

 

Dodaj komentarz